5 rzeczy, które warto wiedzieć o Australii

Wiza

Każdy obywatel Polski, podróżujący do Australii musi posiadać ważną wizę. Dokument ten możemy uzyskać nie wychodząc z domu, a wszystkie formalności załatwić przez internet. Żeby rozpocząć aplikację należy wejść na stronę australijskiego Department of Home Affairs i założyć konto. Do tego potrzebne będą oczywiście wszystkie nasze dane, w tym pesel czy numer paszportu (należy sprawdzić, czy paszport jest ważny minimum 6 miesięcy w momencie przyjazdu do kraju). Wiz do wyboru jest bardzo dużo, osobne są dla studentów, rezydentów, czy osób chcących podjąć tam pracę. Jeżeli jednak mamy w planach wyjazd typowo turystyczny bądź odwiedzamy rodzinę wystarczy nam e-visitor. Jest to rodzaj wizy umożliwiający pobyt w kraju przez 3 miesiące. Dokument jest ważny rok od dnia wystawienia, a granicę można przekraczać wielokrotnie, zachowując jednak ten 3 –miesięczny okres pobytu. Warto też dodać, że wiza ta jest bezpłatna, a jej uzyskanie zajmuje naprawdę mało czasu.

paszport z Polski

Alkohol

Ten punkt powstał wyłącznie w oparciu o moje obserwacje. W Polsce raczej nie ma problemu z dostępem do alkoholu, znajdziemy go w każdej Żabce, czy Biedronce. Inaczej sprawa wygląda na Antypodach. Tam próżno szukać piwa, czy wina w zwykłym supermarkecie, czy sklepie za rogiem. Jest on dostępny jedynie w specjalnych punktach (bottle shop), np. Liquorland oraz w barach. Żeby wejść do takiego obiektu należy okazać paszport. I tutaj celowo podkreślam słowo paszport, ponieważ o ile w Sydney udało nam się wejść za pomocą dowodu osobistego, to w Australii Zachodniej już tyle szczęścia nie miałyśmy i niestety nie zostałyśmy wpuszczone do środka. Należy pamiętać, że Australijczycy bardzo przestrzegają przepisów i zawsze nosić ze sobą ten dokument, żeby uniknąć nieporozumień.

drinki na tle zachodzącego słońca

Węże i pająki

Lecąc do Australii chyba najbardziej obawiałam się ogromnych pająków. Myślę, że wielu osobom kraj ten kojarzy się właśnie z dużą liczbą niebezpiecznych owadów, czy gadów. Na szczęście nie spotkałam na swojej drodze żadnego przerażającego insekta. Należy jednak zawsze mieć się na baczności. Będąc na wyciecze na Rottnest Island, czyli wyspie kuok po długiej jeździe rowerem postanowiłyśmy chwilę odpocząć na pobliskiej plaży. Plaża była raczej niewielka, ale zgromadziło się na niej trochę ludzi. Ledwo co zdążyłyśmy rozłożyć ręczniki i usiąść, a z pobliskiego kamienia wypełzł wąż. Poruszał się w naszym kierunku, był dosłownie centymetry od naszych ręczników i plecaków. Chyba nie muszę mówić, że serce podeszło nam do gardła. Na szczęście wąż schował się w skałkach nieopodal. Od tej pory jednak zawsze zachowywałyśmy czujność, a po powrocie do domu sprawdziłyśmy, że był to jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków węży w Australii.

ptak na plaży na Rottnest Island


Zmiana czasu i temperatury

Wybierając się do tego pięknego kraju na pewno należy przemyśleć kwestię pakowania. Jeśli mamy zaplanowaną dokładną trasę podróży będzie nam o wiele łatwiej. Musimy jednak pamiętać, że Australia to ogromny kraj, który zajmuje powierzchnię ponad 24 razy większą niż Polska. Dlatego należy sprawdzić warunki pogodowe każdego z odwiedzanych miejsc. Będąc na Antypodach na początku marca Sydney przywitało nas deszczem i temperaturą ok 20 stopni Celsjusza. Z kolei w Perth w tym czasie były upały przekraczające 35 stopni. Warto więc mieć to na uwadze. W kraju tym jest też podział na 3 strefy czasowe. W stosunku do czasu polskiego jest to 10 godzin do przodu w Sydney i 7 godzin w Perth.

Ruch lewostronny i prawo jazdy

W Australii, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, czy Indiach obowiązuje ruch lewostronny. Jeżeli planujemy poruszać się po kraju samolotem raczej nie będzie to  miało dla nas większego znaczenia. Jeżeli jednak chcemy zrobić wycieczkę objazdową, wypożyczając samochód musimy się już do tego przygotować. Należy też sprawdzić, czy nasze aktualne prawo jazdy będzie respektowane przez tamtejszą policję. Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie międzynarodowego prawa jazdy. Jeżeli jednak takiego nie posiadamy należy zobaczyć, jakie zasady panują w stanach, które zamierzamy odwiedzić. Bowiem różnią się one w zależności od stanu, a w niektórych respektowane będą dokumenty przetłumaczone na język angielski.

widok z samochodu na pobocze w Australii

5 odpowiedzi na “5 rzeczy, które warto wiedzieć o Australii”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: